loading...

کادو سرا

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی برای بررسی و معاینه دقیق داخل واژن، ولو و دهانه رحم برای تشخیص سرطان دهانه رحم و هرگونه تغییرات پیش سرطانی می باشد. در صورتی که در تست پاپ اسمیر نتیجه ای غیرطبیعی مشاهده شود و

کولپوسکوپی

نازنین بازدید : 20 دوشنبه 07 تیر 1400 نظرات (0)

کولپوسکوپی یک روش تشخیصی برای بررسی و معاینه دقیق داخل واژن، ولو و دهانه رحم برای تشخیص سرطان دهانه رحم و هرگونه تغییرات پیش سرطانی می باشد. در صورتی که در تست پاپ اسمیر نتیجه ای غیرطبیعی مشاهده شود و یا جهت بررسی علائم بعضی بیماری ها، از روش کولپوسکوپی استفاده می شود. ولی عوارض کولپوسکوپی چیست و این روش چه اثرات جانبی دارد؟ این روش به چه صورت انجام می گیرد؟ در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

دلیل انجام کولپوسکوپی
در صورتی که تست پاپ اسمیر موردی غیرطبیعی را نشان دهد نیاز است تا آزمایش کولپوسکوپی صورت گیرد. در روش کولپوسکوپی با کمک از ابزار بزرگ نمایی می توان هرگونه مورد غیر طبیعی را مشاهده کرد. ممکن است توده و یا برآمدگی غیرطبیعی مشاهده شود که در این صورت نمونه گیری از توده یا همان بیوپسی انجام می گیرد.
در صورت مشاهده موارد زیر نیاز به انجام کولپوسکوپی می باشد:

– گزارش سرطان و ضایعات پیش سرطانی یا تغییرات سلولی در آزمایش پاپ اسمیر
– خونریزی غیرطبیعی از واژن
– خونریزی بعد از نزدیکی
– تورم دهانه رحم که به درمان های معمول جواب ندهد.
– زگیل های تناسلی که ناشی از بیماری HPV بوده و در آلت تناسلی خارجی، دهانه رحم و واژن مشاهده می شود. بعضی از انواع زگیل تناسلی می توانند موجب مشکلاتی جدی مانند سرطان دهانه رحم شوند.
– سابقه زگیل تناسلی در شریک جنسی
– هر گونه ضایعه مشکوک که در معاینه دیده شود و پزشک تشخیص دهد که باید کولپوسکوپی انجام شود.

عوارض کولپوسکوپی
به طور کلی این آزمایش یک آزمایش بی خطر و ایمن می باشد. در صورتی که فرد باردار باشد، معمولا نمونه برداری آندوسرویکس انجام نمی شود. در صورتی که فرد مستعد خونریزی باشد و یا از قرص های رقیق کننده خون مانند آسپیرین استفاده کند، احتمال خونریزی بعد از بیوپسی دهانه رحم وجود دارد. در صورتی که کولپوسکوپی انجام گرفته ولی بیوپسی صورت نگیرد، لکه بینی وجود ندارد.

تا چند روز بعد از کولپوسکوپی ممکن است خونریزی مختصر از واژن و ترشحات تیره رنگ وجود داشته باشد. بعد از کولپوسکوپی نباید تا یک هفته نزدیکی کرد و هیچ چیز اعم از داروهای واژینال و تامپون داخل واژن گذاشته شود. درد بعد از این روش با قرص های مسکن مانند استامینوفن و یا ایبوپروفن کنترل می شود. در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه گردد:

– خونریزی و ترشحات از واژن بیش تر از 2 تا 3 روز طول بکشد.
– نیاز به تعویض پد بیشتر از ساعتی یک بار باشد.
– با داروهای مسکن درد کنترل نشود.
– مشاهده تب، لزر و درد شدید در زیر شکم

در زیر فیلمی از توضیحات خانم دکتر پرند حاصل درباره کولپوسکوپی را مشاهده می فرمائید:

طریقه انجام کولپوسکوپی
بیمار بر روی تخت مخصوص قرار می گیرد و سپس پزشک با استفاده از اسپکولوم واژن را باز می کند. سپس با محلول خاصی واژن و دهانه رحم را تمییز می کند. استفاده از محلول می تواند کمی ناحیه را بسوزاند. ولی تنها به این طریق سلول های غیر طبیعی مشاهده می شود. سپس از یک کولپوسکوپ برای بررسی دهانه رحم استفاده می شود.

آمادگی برای کولپوسکوپی
قبل از کولپوسکوپی از هیچ کرم و لوسیونی در واژن استفاده نکنید. به این ترتیب مشاهده دهانه رحم مشکل می شود. همچنین استفاده از تامپون و رابطه جنسی واژنی از چند روز قبل از کولپوسکوپی ممنوع می باشد.

در صورتی که در روز کولپوسکوپی قاعدگی آغاز شود و خونریزی شدید باشد نیاز است تا به پزشک اطلاع داده شود. همچنین در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می شود به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که در طول کولپوسکوپی نیاز به بیوپسی و نمونه برداری باشد و فرد از اینگونه قرص های رقیق کننده خون استفاده کرده باشد می تواند موجب خونریزی های شدیدی شود.

همچنین در صورتی که فرد باردار باشد باید به پزشک اطلاع دهد. احتمالاً کولپوسکوپی انجام می گیرد ولی بیوپسی و نمونه برداری صورت نمی گیرد.

آیا نیاز به نمونه برداری دهانه رحم می باشد؟
در صورتی که دهانه رحم غیرطبیعی به نظر برسد و توده یا برآمدگی غیر طبیعی مشاهده شود، نیاز به انجام بیوپسی دهانه رحم می باشد. برای انجام بیوپسی از یک وسیله تیز برای نمونه گیری استفاده می شود. بیوپسی می تواند کمی دردناک باشد و فشار و انقباض خفیفی حس می شود ولی آسیبی به دهانه رحم وارد نمی شود.

عوارض کولپوسکوپی
عوارض کولپوسکوپی

نتیجه کولپوسکوپی به چه صورت است؟
نمونه ای که در طول کولپوسکوپی گرفته می شود برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود. سپس اقدام درمانی بعدی انتخاب می گردد. در صورتی که تمامی توده در طول بیوپسی برداشته شده باشد نیاز به درمان دیگری نمی باشد. در غیر این صورت از یکی از روش های زیر برای برداشتن سلول های غیر طبیعی استفاده می شود:

– بیوپسی مخروطی – در این روش پزشک یک ابزار به صورت مخروطی شکل بافت مشکوک را جدا می کند و هرگونه سلول پیش سرطانی را جدا می کند. سلول های غیر طبیعی یا به صورت سرطانی و یا پیش سرطانی هستند.
– کریوتراپی – از یک گاز مایع استفاده می شود تا هرگونه سلول غیر طبیعی در دهانه رحم فریز شود.
– برش با حلقه الکتریکی – پزشک هرگونه سلول غیرطبیعی را با یک حلقه که حاوی جریان الکتریکی می باشد، جدا می کند.

دوره نقاهت کولپوسکوپی
بعد از کولپوسکوپی و نمونه گیری دهانه رحم فرد نیازی به مرخصی گرفتن ندارد. ولی به هیچ عنوان از تامپون و کرم و موارد دیگر در داخل واژن استفاده نگردد. به مدت حداقل 48 ساعت از رابطه جنسی واژنی پرهیز شود.

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 125
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 2
 • آی پی دیروز : 5
 • بازدید امروز : 7
 • باردید دیروز : 6
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 7
 • بازدید ماه : 126
 • بازدید سال : 1,429
 • بازدید کلی : 5,941